Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acalo
acales
acala
acalem
acaleu
acalen
Imperfet
acalava
acalaves
acalava
acalàvem
acalàveu
acalaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acalí
acalares
acalà
acalàrem
acalàreu
acalaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acalaré
acalaràs
acalarà
acalarem
acalareu
acalaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
Condicional
acalaria
acalaries
acalaria
acalaríem
acalaríeu
acalarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acali
acalis
acali
acalem
acaleu
acalin
Imperfet
acalés
acalessis
acalés
acaléssim
acaléssiu
acalessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat
acalat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acala

acali
acalem
acaleu
acalin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acalant
Participi
acalat
acalada
acalats
acalades