Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
academitzo
academitzes
academitza
academitzem
academitzeu
academitzen
Imperfet
academitzava
academitzaves
academitzava
academitzŕvem
academitzŕveu
academitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
academitzí
academitzares
academitzŕ
academitzŕrem
academitzŕreu
academitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
academitzaré
academitzarŕs
academitzarŕ
academitzarem
academitzareu
academitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
Condicional
academitzaria
academitzaries
academitzaria
academitzaríem
academitzaríeu
academitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
academitzi
academitzis
academitzi
academitzem
academitzeu
academitzin
Imperfet
academitzés
academitzessis
academitzés
academitzéssim
academitzéssiu
academitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat
academitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
academitza

academitzi
academitzem
academitzeu
academitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
academitzant
Participi
academitzat
academitzada
academitzats
academitzades