Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acabo
acabes
acaba
acabem
acabeu
acaben
Imperfet
acabava
acabaves
acabava
acabàvem
acabàveu
acabaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acabí
acabares
acabà
acabàrem
acabàreu
acabaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acabaré
acabaràs
acabarà
acabarem
acabareu
acabaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
Condicional
acabaria
acabaries
acabaria
acabaríem
acabaríeu
acabarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acabi
acabis
acabi
acabem
acabeu
acabin
Imperfet
acabés
acabessis
acabés
acabéssim
acabéssiu
acabessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat
acabat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acaba

acabi
acabem
acabeu
acabin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acabant
Participi
acabat
acabada
acabats
acabades