Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acabalo
acabales
acabala
acabalem
acabaleu
acabalen
Imperfet
acabalava
acabalaves
acabalava
acabalÓvem
acabalÓveu
acabalaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acabalÝ
acabalares
acabalÓ
acabalÓrem
acabalÓreu
acabalaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acabalarÚ
acabalarÓs
acabalarÓ
acabalarem
acabalareu
acabalaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
Condicional
acabalaria
acabalaries
acabalaria
acabalarÝem
acabalarÝeu
acabalarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acabali
acabalis
acabali
acabalem
acabaleu
acabalin
Imperfet
acabalÚs
acabalessis
acabalÚs
acabalÚssim
acabalÚssiu
acabalessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat
acabalat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acabala

acabali
acabalem
acabaleu
acabalin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acabalant
Participi
acabalat
acabalada
acabalats
acabalades