Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abuso
abuses
abusa
abusem
abuseu
abusen
Imperfet
abusava
abusaves
abusava
abusàvem
abusàveu
abusaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abusí
abusares
abusà
abusàrem
abusàreu
abusaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abusaré
abusaràs
abusarà
abusarem
abusareu
abusaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
Condicional
abusaria
abusaries
abusaria
abusaríem
abusaríeu
abusarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abusi
abusis
abusi
abusem
abuseu
abusin
Imperfet
abusés
abusessis
abusés
abuséssim
abuséssiu
abusessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat
abusat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abusa

abusi
abusem
abuseu
abusin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abusant
Participi
abusat
abusada
abusats
abusades