Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abuixo
abuixes
abuixa
abuixem
abuixeu
abuixen
Imperfet
abuixava
abuixaves
abuixava
abuixàvem
abuixàveu
abuixaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abuixí
abuixares
abuixà
abuixàrem
abuixàreu
abuixaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abuixaré
abuixaràs
abuixarà
abuixarem
abuixareu
abuixaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
Condicional
abuixaria
abuixaries
abuixaria
abuixaríem
abuixaríeu
abuixarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abuixi
abuixis
abuixi
abuixem
abuixeu
abuixin
Imperfet
abuixés
abuixessis
abuixés
abuixéssim
abuixéssiu
abuixessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat
abuixat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abuixa

abuixi
abuixem
abuixeu
abuixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abuixant
Participi
abuixat
abuixada
abuixats
abuixades