Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
absorbeixo
absorbeixes
absorbeix
absorbim
absorbiu
absorbeixen
Imperfet
absorbia
absorbies
absorbia
absorbíem
absorbíeu
absorbien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
absorbí
absorbires
absorbí
absorbírem
absorbíreu
absorbiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
absorbiré
absorbiràs
absorbirà
absorbirem
absorbireu
absorbiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
Condicional
absorbiria
absorbiries
absorbiria
absorbiríem
absorbiríeu
absorbirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
absorbeixi
absorbeixis
absorbeixi
absorbim
absorbiu
absorbeixin
Imperfet
absorbís
absorbissis
absorbís
absorbíssim
absorbíssiu
absorbissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit
absorbit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
absorbeix

absorbeixi
absorbim
absorbiu
absorbeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
absorbint
Participi
absorbit
absorbida
absorbits
absorbides