Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrogo
abrogues
abroga
abroguem
abrogueu
abroguen
Imperfet
abrogava
abrogaves
abrogava
abrogàvem
abrogàveu
abrogaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abroguí
abrogares
abrogà
abrogàrem
abrogàreu
abrogaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abrogaré
abrogaràs
abrogarà
abrogarem
abrogareu
abrogaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
Condicional
abrogaria
abrogaries
abrogaria
abrogaríem
abrogaríeu
abrogarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrogui
abroguis
abrogui
abroguem
abrogueu
abroguin
Imperfet
abrogués
abroguessis
abrogués
abroguéssim
abroguéssiu
abroguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat
abrogat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abroga

abrogui
abroguem
abrogueu
abroguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abrogant
Participi
abrogat
abrogada
abrogats
abrogades