Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrivo
abrives
abriva
abrivem
abriveu
abriven
Imperfet
abrivava
abrivaves
abrivava
abrivàvem
abrivàveu
abrivaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abriví
abrivares
abrivà
abrivàrem
abrivàreu
abrivaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abrivaré
abrivaràs
abrivarà
abrivarem
abrivareu
abrivaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
Condicional
abrivaria
abrivaries
abrivaria
abrivaríem
abrivaríeu
abrivarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrivi
abrivis
abrivi
abrivem
abriveu
abrivin
Imperfet
abrivés
abrivessis
abrivés
abrivéssim
abrivéssiu
abrivessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat
abrivat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abriva

abrivi
abrivem
abriveu
abrivin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abrivant
Participi
abrivat
abrivada
abrivats
abrivades