Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abriolo
abrioles
abriola
abriolem
abrioleu
abriolen
Imperfet
abriolava
abriolaves
abriolava
abriolÓvem
abriolÓveu
abriolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abriolÝ
abriolares
abriolÓ
abriolÓrem
abriolÓreu
abriolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abriolarÚ
abriolarÓs
abriolarÓ
abriolarem
abriolareu
abriolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
Condicional
abriolaria
abriolaries
abriolaria
abriolarÝem
abriolarÝeu
abriolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrioli
abriolis
abrioli
abriolem
abrioleu
abriolin
Imperfet
abriolÚs
abriolessis
abriolÚs
abriolÚssim
abriolÚssiu
abriolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat
abriolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abriola

abrioli
abriolem
abrioleu
abriolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abriolant
Participi
abriolat
abriolada
abriolats
abriolades