Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrino
abrines
abrina
abrinem
abrineu
abrinen
Imperfet
abrinava
abrinaves
abrinava
abrinàvem
abrinàveu
abrinaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abriní
abrinares
abrinà
abrinàrem
abrinàreu
abrinaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abrinaré
abrinaràs
abrinarà
abrinarem
abrinareu
abrinaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
Condicional
abrinaria
abrinaries
abrinaria
abrinaríem
abrinaríeu
abrinarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrini
abrinis
abrini
abrinem
abrineu
abrinin
Imperfet
abrinés
abrinessis
abrinés
abrinéssim
abrinéssiu
abrinessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat
abrinat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abrina

abrini
abrinem
abrineu
abrinin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abrinant
Participi
abrinat
abrinada
abrinats
abrinades