Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrigo
abrigues
abriga
abriguem
abrigueu
abriguen
Imperfet
abrigava
abrigaves
abrigava
abrigàvem
abrigàveu
abrigaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abriguí
abrigares
abrigà
abrigàrem
abrigàreu
abrigaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abrigaré
abrigaràs
abrigarà
abrigarem
abrigareu
abrigaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
Condicional
abrigaria
abrigaries
abrigaria
abrigaríem
abrigaríeu
abrigarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrigui
abriguis
abrigui
abriguem
abrigueu
abriguin
Imperfet
abrigués
abriguessis
abrigués
abriguéssim
abriguéssiu
abriguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat
abrigat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abriga

abrigui
abriguem
abrigueu
abriguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abrigant
Participi
abrigat
abrigada
abrigats
abrigades