Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abraseixo
abraseixes
abraseix
abrasim
abrasiu
abraseixen
Imperfet
abrasia
abrasies
abrasia
abrasíem
abrasíeu
abrasien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abrasí
abrasires
abrasí
abrasírem
abrasíreu
abrasiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abrasiré
abrasiràs
abrasirà
abrasirem
abrasireu
abrasiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
Condicional
abrasiria
abrasiries
abrasiria
abrasiríem
abrasiríeu
abrasirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abraseixi
abraseixis
abraseixi
abrasim
abrasiu
abraseixin
Imperfet
abrasís
abrasissis
abrasís
abrasíssim
abrasíssiu
abrasissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit
abrasit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abraseix

abraseixi
abrasim
abrasiu
abraseixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abrasint
Participi
abrasit
abrasida
abrasits
abrasides