Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrašo
abraces
abraša
abracem
abraceu
abracen
Imperfet
abrašava
abrašaves
abrašava
abrašÓvem
abrašÓveu
abrašaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abracÝ
abrašares
abrašÓ
abrašÓrem
abrašÓreu
abrašaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abrašarÚ
abrašarÓs
abrašarÓ
abrašarem
abrašareu
abrašaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
Condicional
abrašaria
abrašaries
abrašaria
abrašarÝem
abrašarÝeu
abrašarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abraci
abracis
abraci
abracem
abraceu
abracin
Imperfet
abracÚs
abracessis
abracÚs
abracÚssim
abracÚssiu
abracessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat
abrašat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abraša

abraci
abracem
abraceu
abracin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abrašant
Participi
abrašat
abrašada
abrašats
abrašades