Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrašallo
abrašalles
abrašalla
abrašallem
abrašalleu
abrašallen
Imperfet
abrašallava
abrašallaves
abrašallava
abrašallÓvem
abrašallÓveu
abrašallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abrašallÝ
abrašallares
abrašallÓ
abrašallÓrem
abrašallÓreu
abrašallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abrašallarÚ
abrašallarÓs
abrašallarÓ
abrašallarem
abrašallareu
abrašallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
Condicional
abrašallaria
abrašallaries
abrašallaria
abrašallarÝem
abrašallarÝeu
abrašallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abrašalli
abrašallis
abrašalli
abrašallem
abrašalleu
abrašallin
Imperfet
abrašallÚs
abrašallessis
abrašallÚs
abrašallÚssim
abrašallÚssiu
abrašallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat
abrašallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abrašalla

abrašalli
abrašallem
abrašalleu
abrašallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abrašallant
Participi
abrašallat
abrašallada
abrašallats
abrašallades