Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abotifarro
abotifarres
abotifarra
abotifarrem
abotifarreu
abotifarren
Imperfet
abotifarrava
abotifarraves
abotifarrava
abotifarràvem
abotifarràveu
abotifarraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abotifarrí
abotifarrares
abotifarrà
abotifarràrem
abotifarràreu
abotifarraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abotifarraré
abotifarraràs
abotifarrarà
abotifarrarem
abotifarrareu
abotifarraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
Condicional
abotifarraria
abotifarraries
abotifarraria
abotifarraríem
abotifarraríeu
abotifarrarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abotifarri
abotifarris
abotifarri
abotifarrem
abotifarreu
abotifarrin
Imperfet
abotifarrés
abotifarressis
abotifarrés
abotifarréssim
abotifarréssiu
abotifarressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat
abotifarrat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abotifarra

abotifarri
abotifarrem
abotifarreu
abotifarrin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abotifarrant
Participi
abotifarrat
abotifarrada
abotifarrats
abotifarrades