Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abomino
abomines
abomina
abominem
abomineu
abominen
Imperfet
abominava
abominaves
abominava
abominàvem
abominàveu
abominaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abominí
abominares
abominà
abominàrem
abominàreu
abominaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abominaré
abominaràs
abominarà
abominarem
abominareu
abominaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
Condicional
abominaria
abominaries
abominaria
abominaríem
abominaríeu
abominarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abomini
abominis
abomini
abominem
abomineu
abominin
Imperfet
abominés
abominessis
abominés
abominéssim
abominéssiu
abominessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat
abominat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abomina

abomini
abominem
abomineu
abominin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abominant
Participi
abominat
abominada
abominats
abominades