Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aboleixo
aboleixes
aboleix
abolim
aboliu
aboleixen
Imperfet
abolia
abolies
abolia
abolíem
abolíeu
abolien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abolí
abolires
abolí
abolírem
abolíreu
aboliren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aboliré
aboliràs
abolirà
abolirem
abolireu
aboliran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
Condicional
aboliria
aboliries
aboliria
aboliríem
aboliríeu
abolirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aboleixi
aboleixis
aboleixi
abolim
aboliu
aboleixin
Imperfet
abolís
abolissis
abolís
abolíssim
abolíssiu
abolissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit
abolit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aboleix

aboleixi
abolim
aboliu
aboleixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abolint
Participi
abolit
abolida
abolits
abolides