Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aboio
aboies
aboia
aboiem
aboieu
aboien
Imperfet
aboiava
aboiaves
aboiava
aboiàvem
aboiàveu
aboiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aboí
aboiares
aboià
aboiàrem
aboiàreu
aboiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aboiaré
aboiaràs
aboiarà
aboiarem
aboiareu
aboiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
Condicional
aboiaria
aboiaries
aboiaria
aboiaríem
aboiaríeu
aboiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aboï
aboïs
aboï
aboiem
aboieu
aboïn
Imperfet
aboiés
aboiessis
aboiés
aboiéssim
aboiéssiu
aboiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat
aboiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aboia

aboï
aboiem
aboieu
aboïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aboiant
Participi
aboiat
aboiada
aboiats
aboiades