Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ableno
ablenes
ablena
ablenem
ableneu
ablenen
Imperfet
ablenava
ablenaves
ablenava
ablenàvem
ablenàveu
ablenaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
ablení
ablenares
ablenà
ablenàrem
ablenàreu
ablenaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ablenaré
ablenaràs
ablenarà
ablenarem
ablenareu
ablenaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
Condicional
ablenaria
ablenaries
ablenaria
ablenaríem
ablenaríeu
ablenarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ableni
ablenis
ableni
ablenem
ableneu
ablenin
Imperfet
ablenés
ablenessis
ablenés
ablenéssim
ablenéssiu
ablenessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat
ablenat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ablena

ableni
ablenem
ableneu
ablenin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ablenant
Participi
ablenat
ablenada
ablenats
ablenades