Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ablaneixo
ablaneixes
ablaneix
ablanim
ablaniu
ablaneixen
Imperfet
ablania
ablanies
ablania
ablaníem
ablaníeu
ablanien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
ablaní
ablanires
ablaní
ablanírem
ablaníreu
ablaniren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ablaniré
ablaniràs
ablanirà
ablanirem
ablanireu
ablaniran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
Condicional
ablaniria
ablaniries
ablaniria
ablaniríem
ablaniríeu
ablanirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ablaneixi
ablaneixis
ablaneixi
ablanim
ablaniu
ablaneixin
Imperfet
ablanís
ablanissis
ablanís
ablaníssim
ablaníssiu
ablanissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit
ablanit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ablaneix

ablaneixi
ablanim
ablaniu
ablaneixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ablanint
Participi
ablanit
ablanida
ablanits
ablanides