Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ablamo
ablames
ablama
ablamem
ablameu
ablamen
Imperfet
ablamava
ablamaves
ablamava
ablamàvem
ablamàveu
ablamaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
ablamí
ablamares
ablamà
ablamàrem
ablamàreu
ablamaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ablamaré
ablamaràs
ablamarà
ablamarem
ablamareu
ablamaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
Condicional
ablamaria
ablamaries
ablamaria
ablamaríem
ablamaríeu
ablamarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ablami
ablamis
ablami
ablamem
ablameu
ablamin
Imperfet
ablamés
ablamessis
ablamés
ablaméssim
ablaméssiu
ablamessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat
ablamat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ablama

ablami
ablamem
ablameu
ablamin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ablamant
Participi
ablamat
ablamada
ablamats
ablamades