Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abjuro
abjures
abjura
abjurem
abjureu
abjuren
Imperfet
abjurava
abjuraves
abjurava
abjuràvem
abjuràveu
abjuraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abjurí
abjurares
abjurà
abjuràrem
abjuràreu
abjuraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abjuraré
abjuraràs
abjurarà
abjurarem
abjurareu
abjuraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
Condicional
abjuraria
abjuraries
abjuraria
abjuraríem
abjuraríeu
abjurarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abjuri
abjuris
abjuri
abjurem
abjureu
abjurin
Imperfet
abjurés
abjuressis
abjurés
abjuréssim
abjuréssiu
abjuressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat
abjurat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abjura

abjuri
abjurem
abjureu
abjurin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abjurant
Participi
abjurat
abjurada
abjurats
abjurades