Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abisso
abisses
abissa
abissem
abisseu
abissen
Imperfet
abissava
abissaves
abissava
abissàvem
abissàveu
abissaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abissí
abissares
abissà
abissàrem
abissàreu
abissaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abissaré
abissaràs
abissarà
abissarem
abissareu
abissaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
Condicional
abissaria
abissaries
abissaria
abissaríem
abissaríeu
abissarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abissi
abissis
abissi
abissem
abisseu
abissin
Imperfet
abissés
abissessis
abissés
abisséssim
abisséssiu
abissessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat
abissat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abissa

abissi
abissem
abisseu
abissin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abissant
Participi
abissat
abissada
abissats
abissades