Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abismo
abismes
abisma
abismem
abismeu
abismen
Imperfet
abismava
abismaves
abismava
abismàvem
abismàveu
abismaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abismí
abismares
abismà
abismàrem
abismàreu
abismaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abismaré
abismaràs
abismarà
abismarem
abismareu
abismaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
Condicional
abismaria
abismaries
abismaria
abismaríem
abismaríeu
abismarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abismi
abismis
abismi
abismem
abismeu
abismin
Imperfet
abismés
abismessis
abismés
abisméssim
abisméssiu
abismessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat
abismat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abisma

abismi
abismem
abismeu
abismin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abismant
Participi
abismat
abismada
abismats
abismades