Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abillo
abilles
abilla
abillem
abilleu
abillen
Imperfet
abillava
abillaves
abillava
abillàvem
abillàveu
abillaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abillí
abillares
abillà
abillàrem
abillàreu
abillaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abillaré
abillaràs
abillarà
abillarem
abillareu
abillaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
Condicional
abillaria
abillaries
abillaria
abillaríem
abillaríeu
abillarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abilli
abillis
abilli
abillem
abilleu
abillin
Imperfet
abillés
abillessis
abillés
abilléssim
abilléssiu
abillessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat
abillat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abilla

abilli
abillem
abilleu
abillin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abillant
Participi
abillat
abillada
abillats
abillades