Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abeuro
abeures
abeura
abeurem
abeureu
abeuren
Imperfet
abeurava
abeuraves
abeurava
abeuràvem
abeuràveu
abeuraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abeurí
abeurares
abeurà
abeuràrem
abeuràreu
abeuraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abeuraré
abeuraràs
abeurarà
abeurarem
abeurareu
abeuraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
Condicional
abeuraria
abeuraries
abeuraria
abeuraríem
abeuraríeu
abeurarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abeuri
abeuris
abeuri
abeurem
abeureu
abeurin
Imperfet
abeurés
abeuressis
abeurés
abeuréssim
abeuréssiu
abeuressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat
abeurat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abeura

abeuri
abeurem
abeureu
abeurin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abeurant
Participi
abeurat
abeurada
abeurats
abeurades