Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abelleixo
abelleixes
abelleix
abellim
abelliu
abelleixen
Imperfet
abellia
abellies
abellia
abellíem
abellíeu
abellien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abellí
abellires
abellí
abellírem
abellíreu
abelliren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abelliré
abelliràs
abellirà
abellirem
abellireu
abelliran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
Condicional
abelliria
abelliries
abelliria
abelliríem
abelliríeu
abellirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abelleixi
abelleixis
abelleixi
abellim
abelliu
abelleixin
Imperfet
abellís
abellissis
abellís
abellíssim
abellíssiu
abellissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit
abellit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abelleix

abelleixi
abellim
abelliu
abelleixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abellint
Participi
abellit
abellida
abellits
abellides