Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abdico
abdiques
abdica
abdiquem
abdiqueu
abdiquen
Imperfet
abdicava
abdicaves
abdicava
abdicàvem
abdicàveu
abdicaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abdiquí
abdicares
abdicà
abdicàrem
abdicàreu
abdicaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abdicaré
abdicaràs
abdicarà
abdicarem
abdicareu
abdicaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
Condicional
abdicaria
abdicaries
abdicaria
abdicaríem
abdicaríeu
abdicarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abdiqui
abdiquis
abdiqui
abdiquem
abdiqueu
abdiquin
Imperfet
abdiqués
abdiquessis
abdiqués
abdiquéssim
abdiquéssiu
abdiquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat
abdicat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abdica

abdiqui
abdiquem
abdiqueu
abdiquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abdicant
Participi
abdicat
abdicada
abdicats
abdicades