Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abasteixo
abasteixes
abasteix
abastim
abastiu
abasteixen
Imperfet
abastia
abasties
abastia
abastíem
abastíeu
abastien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abastí
abastires
abastí
abastírem
abastíreu
abastiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abastiré
abastiràs
abastirà
abastirem
abastireu
abastiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
Condicional
abastiria
abastiries
abastiria
abastiríem
abastiríeu
abastirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abasteixi
abasteixis
abasteixi
abastim
abastiu
abasteixin
Imperfet
abastís
abastissis
abastís
abastíssim
abastíssiu
abastissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit
abastit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abasteix

abasteixi
abastim
abastiu
abasteixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abastint
Participi
abastit
abastida
abastits
abastides