Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abasto
abastes
abasta
abastem
abasteu
abasten
Imperfet
abastava
abastaves
abastava
abastàvem
abastàveu
abastaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abastí
abastares
abastà
abastàrem
abastàreu
abastaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abastaré
abastaràs
abastarà
abastarem
abastareu
abastaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
Condicional
abastaria
abastaries
abastaria
abastaríem
abastaríeu
abastarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abasti
abastis
abasti
abastem
abasteu
abastin
Imperfet
abastés
abastessis
abastés
abastéssim
abastéssiu
abastessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat
abastat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abasta

abasti
abastem
abasteu
abastin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abastant
Participi
abastat
abastada
abastats
abastades