Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abarateixo
abarateixes
abarateix
abaratim
abaratiu
abarateixen
Imperfet
abaratia
abaraties
abaratia
abaratíem
abaratíeu
abaratien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abaratí
abaratires
abaratí
abaratírem
abaratíreu
abaratiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abaratiré
abaratiràs
abaratirà
abaratirem
abaratireu
abaratiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
Condicional
abaratiria
abaratiries
abaratiria
abaratiríem
abaratiríeu
abaratirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abarateixi
abarateixis
abarateixi
abaratim
abaratiu
abarateixin
Imperfet
abaratís
abaratissis
abaratís
abaratíssim
abaratíssiu
abaratissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit
abaratit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abarateix

abarateixi
abaratim
abaratiu
abarateixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abaratint
Participi
abaratit
abaratida
abaratits
abaratides