Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abalteixo
abalteixes
abalteix
abaltim
abaltiu
abalteixen
Imperfet
abaltia
abalties
abaltia
abaltíem
abaltíeu
abaltien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abaltí
abaltires
abaltí
abaltírem
abaltíreu
abaltiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abaltiré
abaltiràs
abaltirà
abaltirem
abaltireu
abaltiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
Condicional
abaltiria
abaltiries
abaltiria
abaltiríem
abaltiríeu
abaltirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abalteixi
abalteixis
abalteixi
abaltim
abaltiu
abalteixin
Imperfet
abaltís
abaltissis
abaltís
abaltíssim
abaltíssiu
abaltissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit
abaltit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abalteix

abalteixi
abaltim
abaltiu
abalteixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abaltint
Participi
abaltit
abaltida
abaltits
abaltides