Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abaliso
abalises
abalisa
abalisem
abaliseu
abalisen
Imperfet
abalisava
abalisaves
abalisava
abalisàvem
abalisàveu
abalisaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abalisí
abalisares
abalisà
abalisàrem
abalisàreu
abalisaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abalisaré
abalisaràs
abalisarà
abalisarem
abalisareu
abalisaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
Condicional
abalisaria
abalisaries
abalisaria
abalisaríem
abalisaríeu
abalisarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abalisi
abalisis
abalisi
abalisem
abaliseu
abalisin
Imperfet
abalisés
abalisessis
abalisés
abaliséssim
abaliséssiu
abalisessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat
abalisat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abalisa

abalisi
abalisem
abaliseu
abalisin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abalisant
Participi
abalisat
abalisada
abalisats
abalisades