Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abaixo
abaixes
abaixa
abaixem
abaixeu
abaixen
Imperfet
abaixava
abaixaves
abaixava
abaixàvem
abaixàveu
abaixaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
abaixí
abaixares
abaixà
abaixàrem
abaixàreu
abaixaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
abaixaré
abaixaràs
abaixarà
abaixarem
abaixareu
abaixaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
Condicional
abaixaria
abaixaries
abaixaria
abaixaríem
abaixaríeu
abaixarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
abaixi
abaixis
abaixi
abaixem
abaixeu
abaixin
Imperfet
abaixés
abaixessis
abaixés
abaixéssim
abaixéssiu
abaixessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat
abaixat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
abaixa

abaixi
abaixem
abaixeu
abaixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
abaixant
Participi
abaixat
abaixada
abaixats
abaixades